Järelmaks maksehäirega - võimalik või mitte? Alustame kõigepealt definitsioonist. Mis on maksehäire? Maksehäire all peetakse Eestis üldjuhul silmas maksehäiret, mis on avaldatud Creditinfo või Taust.ee maksehäireregistrites ning on avalikult nähtavad. Maksehäireid avaldavad finantsasutused ja ka müüjad ning teenusepakkujad, kes pakuvad oma kaupu või teenuseid krediidiga. Sealhulgas näiteks ka mobiilside operaatorid ja jõusaalid.
Oma maksehäireid saad vaadata:
Kui maksehäire on kord avaldatud, siis jääb see avalikuks veel viieks aastaks isegi kui võlgnevus saab tasutud. Ettevõtete maksehäired jäävad avalikuks lausa seitsmeks aastaks.
Kas ja kuidas on võimalik maksehäirega järelmaksu saada?
Järelmaks on laenutoode täpselt samamoodi nagu seda on kiirlaen või kodulaen. Kuna järelmaks on laenutoode, siis on kõigil tarbijatele järelmaksu pakkuvatel ettevõtetel kohustuslik krediidiandja või krediidiasutuse tegevusluba. Tulenevalt tegevusloa nõuetest rakendub neile ka vastutustundliku laenamise kohustus. Krediidiandjate ja -vahendajate seadus ei ütle küll otse, et maksehäirega ei tohi laenu anda, kuid üldiselt on laenuandjad seda nii tõlgendanud. Kui maksehäirega laenuvõtja peaks uuesti võlgu jääma ning asi läheks kohtusse, siis oleks laenuandjal väga raske põhjendada miks ta andis aktiivse maksehäirega isikule laenu.
Vaatamata sellele, on siiski mõned olukorrad, kus maksehäire ei pruugi saada järelmaksu taotlemisel saatuslikuks. Toome siin mõned olukorrad, kus võib olla võimalik saada järelmaksu maksehäirega:
- Maksehäire on avalik, kuid pole aktiivne. St. võlg on tasutud, kuid möödas on vähem kui 5 aastat. Paljud järelmaksupakkujad vaatavad ainult aktiivses (st. tasumata) olekus maksehäireid.
- Maksehäire on aktiivne, kuid võlasumma on väike. Kui võlasumma jääb vahemikku 30-65 eurot, siis on mõned järelmaksupakkujad siiski valmis lepingut sõlmima.
- Maksehäire on avaldatud ainult taust.ee maksehäireregistris. Mõned järelmaksupakkujad kasutavad oma krediidiotsustes ainult Creditinfo maksehäireregistrit ning seega ei ole taust.ee maksehäire takistuseks.
- Maksehäire on eraisikul aktiivne, kuid järelmaksu taotletakse ettevõttele, millel ei ole aktiivseid maksehäireid. Kuna ettevõtetele järelmaksu pakkumine ei nõua tegevusluba, siis on siin üldjuhul nõuded taotlejale natuke leebemad.
Maksehäire vaidlustamine enne järelmaksu taotluse esitamist
Kui maksehäire on aktiivne, siis on võimalus ka enne järelmaksu taotlemist see maksehäire vaidlustada. Vaidlustamise menetluse ajal ei ole maksehäire staatus enam aktiivne ning kõik järelmaksu pakkujad ei pruugi vaidlustatud staatuses maksehäireid vaadata. Enne järelmaksu taotluse esitamist vaata järgi kas maksehäire on vaidlustatud staatuses ning esita taotlus ära sellel ajal, mil maksehäire on vaidlustatud staatuses. Maksehäire vaidlustamise eest tasu ei küsita. Seda võimalust tasub proovida, kui on ainult üks maksehäire. Suure hulga maksehäiretega pole kahjuks finantstooteid võimalik kasutada.
Kokkuvõtteks: mis on kõige parem viis maksehäirega järelmaksu saada?
Kõige kindlam viis on loomulikult oma võlad ära tasuda ja saada maksehäired aktiivsest olekust tasutud olekusse. Enamik laenuandjaid on valmis siinkohal ka kompromisse tegema ning märkima maksehäire tasutuks, kui võlgnik sõlmib laenuandjaga maksegraafiku ja asub seda täitma. Seetõttu tasub alati kõige esimese asjana võtta ühendust võlausaldajaga, sõlmida maksekokkulepe ja paluda maksehäire tasutuks märkida.
Kui see ei ole võimalik, siis on teine variant taotleda ettevõtte olemasolul järelmaksu oma ettevõttele või FIE-le. Tõenäoliselt vaatab järelmaksupakkuja ka siin eraisiku maksehäireid, kuid olenevalt summast ja sektorist võivad tingimused olla leebemad. Ettevõtetele pakub praeguse seisuga Eestis järelmaksu ainult Hoovi.
Kolmas variant on enne järelmaksu taotluse esitamist aktiivne maksehäire vaidlustada ning esitada järelmaksu taotlus sellel ajal, mil maksehäire on vaidlustatud staatuses.